Foto: Hana Brigita Reisfeld

Video:
  • Jak sousoší vznikalo se můžete podívat na facebook.com Prezentaci vytvořila Agáta Bubeníková pro svoji babičku Hanu  Brigitu Reichsfeld, která se o realizaci starala.
Fotogalerie: ZDE

V tichosti a za velmi nepříznivého počasí byla na Antonínku instalována Svatá Rodina.
Autory dřevěného betlému jsou řezbáři Vít Vavřiník ze Strážnice, který vyřezal sochu sv. Josefa a Ladislav Sedláček z Modré, autor Ježíška a Panny Marie.
Oba se řezbářskému umu učili u mistra řezbáře Františka Gajdy ze Strážnice.

Myšlenka jesliček na Antonínku přitom vzešla od členky Národní rady sekulárního františkánského řádu Hany Brigity Reichsfeld z Veselí nad Moravou.
„Nápad se zrodil už v roce 2016, ale potom následovala ještě dlouhá cesta modliteb a rozlišování. Rozhodující potom bylo kladné rozhodnutí Národní rady sekulárního františkánského řádu v březnu letošního roku. V té době jsme už měli souhlas správce blatnické farnosti otce Zdeňka Stodůlky a pana biskupa Josefa Nuzíka. Arcibiskupské lesy Kroměříž nám navíc díky panu biskupovi věnovaly potřebné dřevo,“ připomíná Hana Brigita Reichsfeld.
Zároveň prozradila, že při dnešní instalaci Svaté Rodiny prožívala navzdory nepříznivému počasí obrovskou radost a velkou vděčnost vůči Bohu.


Sousoší bude darem Sekulárního františkánského řádu Římskokatolické farnosti Blatnice pod Svatým Antonínkem.
Sekulární řád se rozhodl jesličky na Antonínku instalovat při příležitosti 800. výročí, kdy svatý František z Assisi poprvé v roce 1223 v Grecciu na Vánoce zinscenoval tzv. živý betlém – scénu narození Páně v chlévě s živými zvířaty.
Nakonec jsou jesličky na Antonínku s jednoročním předstihem, protože řezbáři potřebovali zpracovat darované dřevo už letos.

Lenka Fojtíková